logo
اینجا همه چیز مثبته
تیم انرژی مثبت All Positive Here متشکل از تیم طراحی محصولات انرژی مثبت، تیم مجرب روانشناسی و محقق در زمینه موفقیت های شخصی و اجتماعی است.
allposetivehere.site@gmail.com

وبلاگ

allpositivehere / وبلاگ  / انگیزه

انگیزه

بسیاری از ما به بحث انگیزه علاقه‌مند هستیم.افراد زیادی هم با چالش بی انگیزه بودن دست و پنجه نرم می‌کنند.اما به خوبی می‌دانیم که ما معمولاً به صورت مطلق بی انگیزه نیستیم.بلکه معمولاً احساس می‌کنیم برای فعالیتیا هدفی که مد نظرمان است، به اندازه‌ی کافی انگیزه نداریم.

حتی کسی که می‌گوید دیگر انگیزه‌ی خود را از دست داده و قصد دارد خودکشی کند، برای خودکشی به عنوان یک رفتار انگیزه دارد؛ پس احتمالاً منظورش از بی انگیزگی این است که انگیزه‌ی خود را برای ادامه زندگی از دست داده است.بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که زمان کوتاهی را به اصطلاح‌های انگیزه و انگیزاننده و انگیزشاختصاص دهیم تا بهتر و شفاف‌تر بدانیم از چه چیزی حرف می‌زنیم.با این کار، هم می‌توانیم خودمان را بهتر مدیریت کنیم و هم خواهیم توانست رفتار دیگران را بهتر و عمیق‌تر بفهمیم.این ویژگی می‌تواند توانایی ما را در مدیریت دیگران نیز بهبود دهد.

 

کمی به مفهوم انگیزه فکر کنیم

پیشنهاد می‌کنیم قبل از این‌که ادامه‌ی مطلب را بخوانید و با تعریف انگیزه به شکل علمی آشنا شوید، کمی به واژه‌ی انگیزه فکر کنید و ببینید که برای شما چه معنا و مفهومی دارد:

 •   آیا انگیزه را تقریباً معادل شوق به کار می‌برید؟
 • آیا انگیزه را شکلی از هدفمند بودن می‌دانید؟
 •   انگیزه داشتن از جنس احساس است یا منطق؟
 • آیا نیاز می‌تواند به تنهایی انگیزه هم ایجاد کند؟
 • وقتی در مدیریت از انگیزش حرف می‌زنیم منظورمان چیست؟

تعریف انگیزه چیست؟

پیش از هر چیز به این نکته توجه داشته باشیم که انگیزه و انگیختن و برانگیختن از یک خانواده هستند. در زبان انگلیسی هم Motivation با Move و Motion از یک خانواده است. بنابراین به عنوان نخستین پیش‌زمینه‌ی ذهنی می‌‌توان گفت انگیزه باید برخاستن و اقدام کردن و حرکت را به همراه داشته باشد.اگر کتابهای دانشگاهی در زمینه انگیزش و هیجان را ورق بزنید، تعریف‌های کمابیش مشابهی را خواهید دید.در این‌جا تعریفی را که تقریباً بین اکثر کتاب‌های دانشگاهی مشترک است مرور می‌کنیم:

تعریف انگیزه و سه مولفه آن

تعریف انگیزه

هنگام بررسی تعریف انگیزه در کتابهای مختلف، معمولاً با سه مولفه‌ی اصلی مواجه می‌شوید (مثلاً کتاب Work Psychology):

 • جهت  (Direction)
 • پافشاری  (Persistence)
 • شدت (Intensity)

 

به عبارت دیگر، انگیزه باعث می‌شود که رفتارهای فرد دارای جهت و هدف مشخص باشد.سومین مولفه هم میزان انرژی و شدت عمل است.هم‌چنین انگیزه خود را در قالب پافشاری (در رویارویی با موانع و مشکلات) نشان می‌دهد.پس اگر رفتار خود را مثلاً در زمینه‌ی هدف استقلال مالی از خانواده با رفتار سال گذشته‌ی خود مقایسه می‌کنید، در صورتی می‌توانید بگویید انگیزه‌ی شما بیشتر از سال گذشته است که:

  انتخاب‌ها و تصمیم‌های شما بیش از گذشته در راستای استقلال مالی باشد.  بیشتر از سال گذشته بر این هدف اصرار داشته باشید و بیش از پیش، آماده باشید که سختی‌ها و موانع احتمالی در این مسیر را تحمل کنید.  با شدت بیشتر از سال قبل، برای رسیدن به این هدف انرژی بگذارید و تلاش کنید.برایند این سه مولفه نشان می‌دهد که انگیزه شما برای رسیدن به هدف‌تان چقدر تغییر کرده و اساساً آیا انگیزه‌تان بیشتر از پیش شده یا کاهش یافته است.

انگیزه، انگیزش و انگیزاننده

حالا که به این نقطه رسیدیم، خوب است سه اصطلاح انگیزه، انگیزش و انگیزاننده را از یکدیگر تفکیک کنیم.انگیزه را به عنوان یک نیرو و انرژی هدفمند تعریف کردیم.مفهوم اصطلاح انگیزاننده را هم می‌‌توانیم درک کنیم.  انگیزاننده عاملی است که در ما انگیزه ایجاد کرده یا انگیزه‌ی ما را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال ترس از ابهام در آینده و دغدغه‌ی امنیت، می‌توانند انگیزاننده‌هایی باشند که انگیزه‌ی ما را برای پس‌انداز افزایش دهند.در این میان، تنها واژه‌ی انگیزش را باید کمی دقیق‌تر مورد توجه قرار دهیم.

انگیزش از جنس فرایند است. بنابراین، وقتی روانشناسان یا مدیران می‌گویند که به انگیزش فکر می‌کنند،منظورشان فرایندی است که انگیزه‌ را در فرد یا تیم ایجاد کرده و افزایش یا کاهش می‌دهد.بنابراین کسی که به انگیزش فکر می‌کند و می‌خواهد این حوزه را بهتر بفهمد و بیاموزد، دوست دارد در مواجهه با هر رفتار، چه در خود و چه در دیگران، بتواند به پرسش‌های زیر پاسخ دهد:

پرسش‌های کلیدی انگیزش

۱) چرا این رفتار مشخص شروع شد؟

۲) چه شد که ادامه پیدا کرد؟

۳) چه شد که این هدف انتخاب شد و هدف‌های دیگر از اولویت خارج شد؟

۴)‌ چرا هدف در طول زمان تغییر کرد؟

۵)‌ چرا یک رفتار مشخص متوقف شد؟

همان‌طور که می‌بینید، انگیزش فقط به انگیزه داشتن و انگیزه نداشتن نمی‌پردازد.بلکه می‌خواهد جزئیات شکل‌گیری و تغییر انگیزه را بررسی کند.سوال‌هایی که در زیر می‌‌بینید، مثال‌هایی از پنج پرسش بالا هستند که ممکن است در ذهن یک مدیر در شرایط نارضایتی کارگران شکل بگیرد:

۱) چرا رفتارهای اعتراضی در کارخانه شروع شد؟ (انگیزه‌ی شروع)

۲) چرا پس از حدود یک هفته اعتراض‌ها هنوز ادامه دارد؟ (انگیزه‌ی ادامه)

۳) چرا به جای اعتراض رسمی، اعتصاب را انتخاب کردند؟ (انگیزه‌ی انتخاب هدف)

۴)‌ قبلاً افزایش حقوق می‌خواستند؛ الان چرا تغییر مدیرعامل را می‌خواهند؟ (انگیزه تغییر هدف)

۵)‌ چه شد که به سر کار خود برگشتند؟ (انگیزه‌ی توقف رفتار)

به سادگی می‌توانید حدس بزنید که ناتوانی در یافتن پاسخ این پرسش‌ها یا پیدا کردن پاسخ نادرست برای آن‌ها می‌تواند سرنوشت شغلی یک مدیر را به کلی دگرگون کند.

اکنون برای ایجاد انگیزه در خودمان چیکار کنیم؟

راه های مختلفی برای ایجاد انگیزش در زندگی وجود دارد و ما باید بر اساس خواسته و شرایط خود آن ها را در روال روزانه خود به مرحله اجرا درآوریم . ما در ادامه به چند مورد مهم در دست یابی به انگیزه جهت داشتن یک زندگی شاد و موفق اشاره کرده ایم.

۱.علاقه مندی و اشتیاق به انجام کارهای خود

برای کسب موفقیت در کاری لازم است پیش از هر چیزی به آن علاقه داشته باشید، چرا که اشتیاق شما در انجام کار بایست خواهد شد به شکلی شاد تر و بهتر آن کار را انجام دهید.  با علاقه مند بودن به حرفه خود با انگیزه تر عمل خواهید کرد و برای تکمیل کار و وظیفه تان هر کاری که از دستتان بر بیاید، خواهید کرد. پس در انتخاب کارهای خود علاقه تان را در صدر قرار دهید تا انگیزه انجام دادنش را داشته باشید.

نشانه های بی انگیزگی در یک فرد برای انجام کار

 1. احساس افسردگی و بی میل به هنگام صبح
 2. اخمو و خسته بودن در طول روز
 3. احساس نفرت داشتن از کار خود
 4. صرف انرژی خود برای تحمل رئیس کار خود
 5. تکرار جملاتی مثل اینم زندگیه من دارم آخه!!!

علائم با انگیزه بودن در زندگی

 1. با خوشحالی از خواب بیدار شدن به هنگام صبح
 2. لذت بردن از انجام کارهای دلخواه و مورد علاقه تان
 3. داشتن هدف از انجام کارهای خود در طول روز
 4. وقت گذاشتن برای کارها و سرگرمی های مورد علاقه

برای این که زندگی با انگیزه و شادی داشته باشید، رویاهایتان را دنبال کنید . همین که بخواهید به هدفتان دست یابید انگیزه ای وصف ناشدنی در شما به وجود خواهد آمد. مشخص کردن اهداف مهم ترین راه برای امیدوار شدن در زندگی تان است.

۲.درست کردن یک دفترچه موفقیت برای خود

برای با انگیزه شدن بهتر است کارهای انگیزشی هم انجام بدهید. برای این کار یک دفترچه کوچک موفقیت برای خود مشخص کنید و تمامی موفقیت های کوچک خود را در آن یادداشت کنید. یاد آوری این کارهای کوچک برای  شما لذت بخش خواهد بود. با نوشتن شادی های هر چند کوچک در این دفترچه و خواندن آن بعد از مدت ها شما انگیزه فراوانی برای انجام کارهایتان خواهید داشت. بی شک این دفترچه برای شما منبع انگیزه تلقی خواهد شد.

۳. برای داشتن انگیزه یک الگوی موفق داشته باشید.

هر آرزو و رویایی که در سرتان دارید حتما فرد موفقی پیش از شما به آن دست یافته است. پس برای انگیزه گرفتن آن فرد موفق را الگو و سر لوحه خود قرار دهید.  از کتاب ها ،فیلم ها، وب سایت ها و اینترنت راه های موفقیت را دنبال کرده و از شکست ها درس بگیرید.  در راه موفقیت توکلتان به خدا باشد و کلام و عمل خود را هم راستای یکدیگر قرار دهید. از چیزهایی که دارید شکرگزاری کنید و چیزهایی را که می خواهید از خداوند طلب کنید.

فردی از آینده خود خبر ندارد و نمی داند تا کی زندگی خواهد کرد، پس حیف است که زندگی مان را صرف انجام کارهایی کنیم که لذتی از آن ها نمی بریم  با عملی کردن موارد گفته شده انگیزه و امید را به زندگی و لحظات خودتان هدیه بدهید.

میلاد اصغرنیا

بدون دیدگاه

ارسال یک نظر